0
0
Subtotal: Ft
No products in the cart.

Csak blöffölsz, vagy tudod a megoldást? A ló megmondja!

Ha azt mondanád a lovadnak, hogy merre találja az eldugott répát, elhinné neked? Ha azt hiszi, te tudod, hogy hol van a répa, akkor valószínű.

Francia és Japán viselkedéskutatók szerint, a lovak képesek értékelni az általunk átadott információkat az alapján, hogy mennyire figyeltünk a környezetünkre. Pontosabban több esélye van annak, hogy a répákkal teli vödrök közül azt választják, amelyikre rámutatunk, ha előtte látták, hogy mi végignéztük, melyikbe kerül a zöldség, állítja PhD Monamie Ringhofer, a Teikyo Egyetem Állattudomány szakos professzora, korábban a szintén Japánban található Kyoto Egyetem Felsőfokú Tudományok Intézetével is kapcsolatban álló kutató.

Egészen mostanáig a tudósok csak kutyák és emberek esetében figyeltek fel erre a kifinomult képességre, mondja Ringhofer.

 „A kísérletben résztvevő lovak többnyire annak a személynek az ujját követték, akiről tudták, hogy biztosan ismeri az étel rejtekhelyét, és nem azét, aki nem. A lovak számára tehát a rámutatás gesztusa nem parancs, inkább egy kommunikációs jel, ami információátadásra szolgál.” állítja Ringhofer.

A mutogatás, mint kommunikációs gesztus

Korábbi kutatások a lovak képzési hátterével vagy a rámutatás időtartamával kötötték össze, hogy azt a vödröt választják-e, amelyikre egy adott személy mutat. Azt azonban ekkor még nem vizsgálták, hogy a ló vakon követi-e a vödörre mutató ujjat, vagy számításba veszi a mutatóujj gazdájának tudását a répa helyzetével kapcsolatban, mondja Ringhofer. A kutatónő egy korábbi kísérletben is rámutat, hogy az alapján, hogy az emberek látták-e a répa elrejtését vagy sem, a lovak képesek eldönteni, hogy az adott személy valóban tudja-e, hol az étel.  

Francia kutatók, PhD Léa Lansade, és PhD Milena Törsch, valamint kollégája, PhD Shinya Yamamoto, is csatlakoztak Ringhofer csapatához, hogy egy eredetileg kutyák számára létrehozott kísérletben teszteljék a lovakat is. Még az állatok érkezése előtt mindkét vödörbe raktak répákat, hogy a szag semmiképpen ne legyen árulkodó jel, majd a lovak végignézték, ahogy egy ember úgy tesz, mintha ételt helyezne a vödrök valamelyikébe. Úgy, hogy a lovak is lássák, még két személy volt a helyszínen, egyikük arccal a vödröknek, a másikuk pedig arccal elfelé.

Miután az ételt elrejtő személy elhagyta a helyszínt, a két „megfigyelő” rámutatott egy-egy vödörre, a lovakat pedig odaengedték, hogy választhassanak.

A kutyák esetében jellemző volt, hogy azt a vödröt választják, amelyikre az a személy mutat, aki végignézte az étel elrejtését és a lovak is hasonlóan reagáltak. Úgy tűnt, jobban bíznak annak a személynek az ítéletében a répák lelőhelyét illetően, aki a zöldség elrejtésének szemtanúja volt, állítja Ringhofer.

A figyelem fontos tényező

Az általános következtetések mellett a lovak éberségének nagy szerpe volt a kísérlet során. Azok az állatok, akik az előttük játszódó eseményekre fókuszáltak a répával és a két emberrel, könnyebben összekapcsolták a rámutató gesztust a személy tudásával az elrejtett ételt illetően.

„Tehát azok a lovak, akik kitartó figyelemmel kísérték az eseményeket, képesek voltak különbséget tenni a két személy között, hogy melyikük tudhatja, és melyikük nem az elrejtett répa helyét” mondja Ringhofer.

Ha egy ló nem kapcsolata össze a rámutatást a személy tudásával, az nem feltétlenül jelenti, hogy kevésbé intelligens, inkább arról árulkodik, hogy nem volt annyira motivált a figyelme fenntartásában.

A lovakat is motiválni kell

Összességében tehát a lovak, mikor ránk figyelnek, képesek megállapítani merre nézünk, mire fókuszálunk, állítja Ringhofer. Ez alapján azt is meg tudják állapítani – elméletileg –, hogy tudunk-e bizonyos dolgokat, vagy sem.

Fontos lenne felismernünk, hogy a lovak figyelme milyen kiterjedt, és mennyi információt képesek összegyűjteni rólunk csupán azzal, hogy néznek minket.

„Mikor lovak társaságában vagyunk, nem árt észben tartani, hogy ezek az állatok rendkívül érzékenyek a figyelmünkre és a gesztusainkra.” mondja Ringhofer.

A kísérlet arra is rámutat, hogy a közös munka során nagyon fontos a ló figyelmének mértékét és fókuszát is számításba venni.

„Mikor értékeljük a lovunk munkáját vagy képességeit egy adott feladattal kapcsolatban, muszáj figyelembe vennünk az állat motiváltságát is.” mondja Ringhofer. „Mikor valami nehezebben megy nekik, nem tanulnak olyan könnyen, lehetséges, hogy megoldásként inkább a motiváció előhívására, megtámogatására kellen fókuszálnunk.”

Forrás:
https://thehorse.com/1109405/study-horses-know-when-you-might-be-wrong/?fbclid=IwAR1zOP5kfIgHZ0Fyd6uNqKm6g0EhfaU_HiVlfqXI4twdKkylxI9usRjDWFs

Facebook

Az Equimedia egy kis, családias vállalkozás, nincs mögötte nagyvállalat, se állami támogatás, se külföldi médiabirodalom.
Csak néhány lelkes, elkötelezett, kreatív lóbolond. Azért dolgozunk, hogy az Equimedia által képviselt értékek mindenki számára elérhetőek legyenek.

A fordítások, a tartalomgyártás, az oldal üzemeltetése igen költséges. Ha tetszenek az írásaink, humorunk és az a szellemiség, amit képviselünk, akkor kérünk, hogy lehetőségeidhez mérten támogasd a munkánkat.

Köszönjük, hogy számíthatunk a segítségedre.

Vélemény, hozzászólás?

Equimedia logo

Bejelentkezés/Regisztráció

Regisztráció után tudsz feladni lókeresést, vásárolhatsz a shopban és lesznek olyan cikkeink, amik csak a regisztrált tagoknak lesznek elérhetőek.

Tájékoztatva lenni jó.
Mi sem szeretjük a szpemeket, nem fogjuk teleszemetelni a postaládád. Ha feliratkozol, csak heti 1-2 üzenetet kapsz tőlünk fontos oldalinformációkról, cikkekről, akciókról, eseményekről.