0
0
Subtotal: Ft
No products in the cart.

Vadlovak Csernobilban

A vadlovak utolsó faja, a Przsevalszkij-ló a világ legveszélyeztetettebb állatai közé tartozik. A Közép-Ázsia sztyeppéin őshonos állatok megmentésén számtalan természetvédelmi program dolgozik – az egyik legkülönlegesebb Ukrajnában, a csernobili atomkatasztrófa helyszínén.

A csernobili vadlovak története 2004-ben kezdődött: kutatók egy csoportja ekkor 36 példányt engedett szabadon a lezárt, 30 kilométeres zónában. A cél a térség biológiai sokszínűségének fokozása volt. Az állatok száma a térségben 2008-ra megduplázódott, ez pedig meglepte a kutatókat, ugyanakkor úgy gondolták, így is túl kevesen vannak ahhoz, hogy hosszú távon fennmaradhassanak.

Przewalski ló a lezárt csernobili zónában April 13, 2021. – (Photo by Sergei SUPINSKY / AFP)

A Georgiai Egyetem kutatóinak érdeklődését felkeltette, hogy mi is történt az utóbbi 10 évben a ménessel, és jelentős kutatásba kezdtek a zónában. A csapat mozgásérzékelő kamerákat helyezett el Csernobil lezárt területein, hogy a környék állatvilágának nyomaira bukkanjanak. A megfigyeléseik szerint a lovak rendszeresen használják az elhagyatott épületeket pihenésre, alvásra és szaporodásra is. Feltételezések szerint a rovarok elől is a házakba menekülnek a nyári hónapokban.

A ménes mindennapjairól James Beasley, a kutatás egyik vezetője számolt be. „Eredményeink szerint a Przsevalszkij-lovak rutinszerűen használják az elzárt zóna elhagyott épületeit. Ez alapján a romok fontos fókuszpontjai lehetnek jövőbeli kutatásainknak, hogy pontos információkat kapjunk a populáció egyedszámáról, életkoráról, nemi arányáról, illetve genetikai struktúrájáról” – mondta. A kamerák 2016-17 telén, és 2018 nyarán is folyamatosan működésben voltak. A 10 megfigyelt épületből 9-ben, csaknem 200 alkalommal találkoztak a vadlovakkal. Az állatok gyakran több mint öt órát tartózkodtak egyhuzamban a menedékhelyeken.

Credit: University of Georgia

A Przsevalszkij-ló (más néven mongol vadló, vagy takhi) a házi ló legközelebbi vadon élő rokona. A faj az 1900-as években csaknem teljesen kihalt: Mongóliában az utolsó vad ménest az 1960-as években látták, melyet követően csak nemzetközi tenyészprogramoknak köszönhetően tudták őket visszatelepíteni a keleti sztyeppékre. Bár a BBC 2011-ben még a csernobili lovak létszámának csökkenéséről és jelentős orvvadászatról számolt be, a legújabb eredmények mindenképp pozitív képet festenek.

Csernobilben továbbra is jelentős a radioaktív sugárzás, a belépés emberek számára korlátozott. Ennek ugyanakkor jótékony hatása volt a természetre, amely elkezdte visszahódítani azt, ami egykor az övé volt: állatfajok tömegei kezdtek el visszaköltözni az elhagyott városokba. A terület a tragédia után ezúttal jóval pozitívabb szerepet tölthet be a történelemben: a vadlovak egyik utolsó természetes mentsvára lehet.

A teljes tanulmány itt olvasható: https://link.springer.com/arti…/10.1007%2Fs13364-019-00451-4

Egyéb források:

https://24.hu/tudomany/2011/07/28/veszelyben-a-csernobili-vadlo/
https://24.hu/tudomany/2011/07/28/veszelyben-a-csernobili-vadlo/
https://www.nationalgeographic.com/news/2016/04/060418-chernobyl-wildlife-thirty-year-anniversary-science/

https://www.nationalgeographic.com/news/2016/04/060418-chernobyl-wildlife-thirty-year-anniversary-science/

Facebook

Az Equimedia egy kis, családias vállalkozás, nincs mögötte nagyvállalat, se állami támogatás, se külföldi médiabirodalom.
Csak néhány lelkes, elkötelezett, kreatív lóbolond. Azért dolgozunk, hogy az Equimedia által képviselt értékek mindenki számára elérhetőek legyenek.

A fordítások, a tartalomgyártás, az oldal üzemeltetése igen költséges. Ha tetszenek az írásaink, humorunk és az a szellemiség, amit képviselünk, akkor kérünk, hogy lehetőségeidhez mérten támogasd a munkánkat.

Köszönjük, hogy számíthatunk a segítségedre.

Vélemény, hozzászólás?

Equimedia logo

Bejelentkezés/Regisztráció

Regisztráció után tudsz feladni lókeresést, vásárolhatsz a shopban és lesznek olyan cikkeink, amik csak a regisztrált tagoknak lesznek elérhetőek.

Tájékoztatva lenni jó.
Mi sem szeretjük a szpemeket, nem fogjuk teleszemetelni a postaládád. Ha feliratkozol, csak heti 1-2 üzenetet kapsz tőlünk fontos oldalinformációkról, cikkekről, akciókról, eseményekről.